Zalman R1

Çok uzun zamandır Asus Vento kasa kullanıyordum. İşlemci fanlarının kibrit kutusu olduğu zamanlar için oldukça güzel olan kasa, zamana yenik düştü tabii ki. Özellikle yeni çıkan kocaman ekran kartlarının takılamıyor olması, havalandırma bölümlerinin zayıflığı öne çıkan sıkıntılarıydı.

Gerçi, Vento’nun yan kapağını kesip 20cm’lik, üst kısmını kesip 12cm’lik bir fan takıp havalandırmasını büyük ölçüde geliştirmiştim ama, ekran kartları için yapacak bir şey yoktu. Tabii biraz da yenilik istiyordum.

Pek fazla uzun sürmeyen araştırmalarımdan sonra Zalman R1 almaya karar verdim. Kararımda ki en büyük etkiler iç hacminin geniş olması, güç kaynağının kasanın altına yerleştiriliyor olması ve hali hazırda bir sürü fana sahip olmasıydı. Kablolarının saklanabileceği bir sürü yer ayrılmış olması da artı olmasına rağmen, anakartın aynı bir parça üstüne monte edilip kasaya rahatlatlıkla sökülük takılamaması eksiymiş, bunu montej sırasında anladım.

Kasanın siparişini Hepsiburada.com’dan verdim. 5 günde geldi elime. 9tl’ye yakın kargo ücreti verdim. Kasa fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi oldukça şık. Malzemeleri kaliteli. İç parçalarının kenarlarının yuvarlatılmış olması, parçaları takarken veya çıkartırken oluşabilecek yaralanmaları engelliyor. Bununla ilgili, sağ elimin işaret parmağında hala Vento’dan kalma bir yara izim var. Anakartı nispeten rahatça monte ettim. Zorlayan tek şey, anakartla gelen arka plakanın üstündeki çentiklerin anakartı geriye itmesi oldu. “Vidasız montaj” mantığına hiç alışık olmadığım için harddisklerimi takmakta biraz zorlandım. 2 tane HDD var. İkisini aynı güç kablosundan beslemek istedim. Kablolardan birinin çıkmadan ötekini takmak konusunda biraz sıkıntı yaşadım ama, ortada gezecek kablo olmaması, kabloların ekran kartı ve diğer kablolar altında kalmayacak olması, ileride buralara erişmek istersem yaşayacağım zahmeti düşününce, deydiğini düşünüyorum.

Saga2 güç kaynağımın anakarta ek güç sağlayan kablolarının kısa olması sebebiyle biraz sıkıntı yaşadım. Aynı şekilde, kasanın ses çıkışları bağlatıları için olan kablosu da kısa. Bunlar dışında ki diğer kabloların uzunlukları gayet yeterli.

40cm’lik SATA kabloları da kasanın bütün çıkışlarına rahatlıkla erişebilir.

Şimdi gelelim benim kasayı alma sebebime; havalandırma. Pek tatmin etmedi. Vento’da yaptığım değişiklikleri düşününce, aslında mantıklı. Bir kere, yan kapakta fan olmaması özellikle ekran kartı için çok fayda ediyor. Bunun yanında, ön tarafta, altta yer alan fanın karşısında harddiskler yan durduğu için, daha fazla yer kaplıyor. Ve bu fanın aslında sadece harddiskleri soğutmaktan başka bir işlevi yok.

AMD 8320 işlemcim normal kullanımda 36 derece, yük altında 65 dereceyi buluyor. Standart fanı ile beraber. Ekran kartı ise normalde 45-46 derece, yük altında 70 dereceyi buluyor. Oldukça yüksek değerler. Aynı zamanda da kafa şişiren değerler, zira özellikle işlemci fanı oldukça gürültü çıkartabiliyor ve kasanın üst kısmında ki parçayı çıkartırsanız, ki eğer bu fanları kullanmak istiyorsanız çıkarmak zorundasınız, kasanın iddia edilen gibi hiç bir ses yalıtımı kalmıyor. Ayrıca, bu parçayı çıkartırken kırmaktan da korktum, biraz kuvvet uygulamak gerekiyor yani.

Vento’dan çıkan 12cm’lik fanı bu kasanın üst kısmına ekleyeceğim. Umarım bu sıcaklıklarda etkisi olur.

Sonuç olarak, parçaları kaliteli, fiyatı makul, iç hacmi geniş, sistem montajı gayet makul bir kasa. Beyaz olanı biraz daha şık gibi.Kasa içi LED’ler ile güzelliştirilebilir.

Fotoğraflar internettendir.

Paylaşmak için;
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın